سبد خرید 0

تست روانشناسی

تست روانشناسی اگر چه امروزه برای برخی از افراد که در فضای مجازی فعالیت می کنند مانند یک سرگرمی شیرین است اما این تست ها دارای ابعاد بسیار پیچیده تری هستند که می توانند نکاتی را در درون ما شناسایی کنند که ما از آنها کاملا بی خبر هستیم. با توجه به این موضوع باید این را بدانیم که تست های روانشناسی معمولا توسط متخصص ترین و با تجربه ترین روانشناسان و روان پزشکان با سال ها مطالعه و تحقیق در خصوص ابعاد روانی انسان ها مطرح و پیاده سازی می شوند. همان طور که می دانید و پر واضح است، هرگز یک تست نمی تواند تمامی ابعاد هستی و روانی ما را به طور کامل و صحیح مشخص کند. به همین دلیل برای هر بعد شخصیتی ما یک تست مجزا در نظر گرفته شده است.

ما با گذراندن تست های مختلف در ابعاد مختلف می توانیم به یک جمع بندی کلی در خصوص ابعاد روانی خود و شخصیت خود برسیم. پزشکان زیادی تست های بسیاری را مطرح کرده اند که برخی از این تست ها با توجه به نتایج بسیار نزدیک به حقیقتی که دارند بسیار محبوب و بسیار پر استفاده می باشند. ما در این بخش از مطلب قصد داریم به شما در خصوص ویژگی های تست های روانشانسی اطلاعاتی را ارائه دهیم و همچنین قصد داریم انواع این تست ها را که مجموعه آنها می تواند شرایط روانی و روحی و شخصیتی شما را نشان دهد، به شما معرفی کنیم و در مطالب دیگری تست ها را در اختیارتان قرار می دهیم تا در آنها شرکت کنید و به ابعاد پنهانی از هستی خود و شخصیت خود پی ببرید و احتمالا بسیار هم شگفت زده و متعجب خواهید شد.

تست روانشناسی

مهم ترین ویژگی های تست های روانشناسی

تست روانشناسی

از مهم ترین ویژگی های تست های روانشانسی می توانیم به این نکته اشاره کنیم که این تست ها بر اساس مشاهدات و مطالعات مختلفی بر روی انسان های بسیار زیادی که تحت نظر بوده اند سر چشمه گرفته و به وجود آمده اند. در حقیقت آنچه که ما به آن بعضا به چشم یک سرگرمی نگاه می کنیم مجموعه ای از سوالاتی است که زمانی که یک نفر به یک درمان گر یا یک روانشناس مراجعه می کند با آنها رو به رو می شود. این تست ها کمک می کند که درمان گر بداند دقیقا با چه شرایطی رو به رو است و فردی که باید مورد روانشناسی و مشاوره قرار بگیرد در چه دسته شخصیتی قرار دارد؟

این نکته، یعنی شناسایی دسته شخصیتی افراد یکی از مهم ترین ویژگی های تست هایی هستند که در حوزه روانشناسی صورت می پذیرد.  چرا که با مشخص شدن دسته شخصیتی هر فرد راه های مشاوره ای و درمانی می تواند مسیری درست تر و نزدیک تر به بیمار را پی بگیرد.

به این ترتیب احتمال اینکه مشاوره ها و روش های درمانی برای افراد موثر تر واقع شود تا حد بسیار چشم گیری افزایش پیدا می کند. به همین دلیل باید در مراجعه به یک روانشناس حتما با صداقت کامل و در نهایت آرامش به سوالات مطرح شده پاسخ دهید. همان طور که حتی وقتی خودتان می خواهید به صورت آنلاین در آزمون تست های روانشناسی شرکت کنید و هیچ فردی برای قضاوت شما وجود ندارد باید با خود صادق باشید. صداقت شما در تست ها می تواند شما را به سمت نتایج درست تری از ابعاد روانی و شناخت شخصیتتان سوق دهد.

بنابراین از شما می خواهیم حتما در تمام طول مدت گذراندن تست ها صداقت خود را حفظ کرده و اگر گاهی گمان می کنید پاسخ صادقانه به یک سوال می تواند نشانه ای منفی و یک نقطه منفی در نتیجه تست شما باشد، بدون توجه به نتیجه و ترس از آن نتیجه، صادقانه پاسخ دهید.

تست روانشناسی

انواع تست های روانشانسی

همان طور که بیان کردیم تست های روانشانسی بیانگر شخصیت درونی ما و روشن کننده ابعاد پنهانی از امیال و خواسته های ما هستند. اما به این دلیل که انسان به صورت ذاتی دارای ابعاد مختلفی می باشد هرگز یک تست نمی تواند تمامی ابعاد مختلف یک انسان را به خوبی و درستی شناسایی کند. گاهی شما در بعد روابط خانوادگی خود در شرایط ایده آل روانی قرار دارید اما در شخصیت پردازی عاطفی خود دچار مشکلاتی هستید.

نمی توانیم با اتکا به یک تست روانشناسی هر دو بعد شما را مورد بررسی قرار دهیم و متوجه شویم در کجا شما احتیاج به مشاوره و راهنمایی دارید و در کجا نیازی به مشاوره ندارید. به همین دلیل پیش از آنکه از شما بخواهیم در تست های ما شرکت کنید باید به شما انواع این تست ها را به علاوه ویژگی هایی که دارند معرفی کنیم. به این ترتیب می توانید دقیقا به سراغ هر یک از انواعی که دوست دارید بروید. نکته دیگر این است که در هر زمینه تست های مختلفی وجود دارد که هر یک می تواند ما را به نتایج مختلفی برساند.

گاهی ابعاد هستی و شخصیتی ما چنان پیچیده است که حتما باید تست های مختلفی را از سر بگذرانیم تا روانشناس بتواند به درستی و با دقت بیشتری شخصیت و دسته شخصیتی ما را شناسایی کند. هدف از تمامی این تست ها این است که روانشناسان بتوانند تجویز های بهتری داشته باشند تا زمان مشاوره ما هدر نرود و نتیجه های حاصل از دوره های روانشناسی برای ما مفید به فایده باشد. مهم ترین تست های روانشانسی عبارت اند از:

  1. تست روانشناسی شخصیت : این تست دارای قالب ها و سوالات مختلفی هست که هر یک می توانند لایه های مختلفی از شخصیت کلی ما را به روانشناس معرفی کنند.
  2. تست های روانشناسی عاطفی : در این تست ها ما تنها از نظر عاطفی مورد بررسی و روانشناسی قرار می گیریم. این تست برای افرادی که قصد دارند مشکلات عطفی خود را بر طرف کنند بسیار مهم است.
  3. تست های روانشناسی اجتماعی : به طور کلی روابط انسان به سه دسته من برای من، من برای پروردگار و من برای جامعه تقسیم می شود. در بعد من برای جامعه همه قشر ها از جامعه کوچک مانند خانواده پدری و مادری تا خانواده ای که تشکیل داده ایم قرار دارد، همچنین ابعاد بزرگ تر نیز از مدرسه و محیط کار گفته تا در نهایت جامعه ای که در آن زندگی می کنیم. در این تست ها همه این موارد به صورت جزئی مورد بررسی قرار می گیرد تا میزان درون گرایی و برون گرایی ما و همچنین اجتماعی بودن یا منزوی بودن ما مشخص شود.

با وجود اینکه بسیاری از تست های دیگر نیز وجود دارد. اما باید بگوییم که عمده تست های روانشناسی مربوط می شود به زیر مجموعه ای از این سه مورد. شرکت در این تست ها کمک می کند جنبه های مختلفی از زندگی ما مشخص شود و ریشه بسیاری از رفتار ها و عادت های ما پیدا شود.

به مشاوره نیاز داری؟

فرم زیر رو تکمیل کن

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://drmaazinezhad.com/?p=8747

سوالی دارید؟ از ما بپرسید، در اسرع وقت با شما تماس می گیریم.

سایت دکتر مهوش معاذی نژاد

دکتر مهوش معاذی‌نژاد