سبد خرید 0

مشاوره ازدواج

با دکتر مهوش معاذی نژاد

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج ضمانتی برای یک ازدواج موفق است؟ باید بگوییم که مشاوره موجب ضمانتی برای موفقیت نیست. بلکه می تاند منجر به افزایش میزان سلامت ازدواج شود. همه ما میدانیم که ازدواج یک اتفاق بسیار مثبت و یکی از تصمیمات بسیار مهم و حیاتی در زندگی ما می باشد. مهم بودن تصمیم به ازدواج از آنجا پیدا است که ازدواج یک آغاز بسیار مهم برای یک تعهد بلند مدت است. زمانی که از یک تعهد بلند مدت صحبت می کنیم باید بدانیم که یک مسئله جدی را پیش رو داریم. این پیوند به ما فرصت رشد و کمال و ترقی را می دهد. رسیدن به این صفات در قدم های اولیه باعث می شود که ما به از خود گذشتگی رسیده و منیت را کنار بگذاریم و بتوانیم به سمت وفاداری حرکت کنیم. مشاوره ازدواج در این مسیر بسیار حیاتی و مهم ما را کمک می کند.

اگر بخواهیم درک صحیح تری از ازدواج را بیان کنیم باید بگوییم ازدواج پیش از آنکه یک پیوند فیزیکی بین دو جسم باشد، یک پیوند روحی بین دو روانو دو عاطفه است. هدف اصلی ما از این پیوند رسیدن به آرامشی درونی است که بتواند به زندگی و روز های زندگی ما سامان ببخشد و طعمی متفاوت از زندگی را به ما بچشاند. اگر ما در شروع ین مسیر اشتباه گام برداریم و از مشاوره ازدواج بی خبر باشیم و می توانیم به جای رسیدن به آرامش با چالش ها و تلاطم های بیشماری رو به رو شویم که تمامی هستی ما را تحت تاثیر قرار می دهد. به همین دلیل باید تمامی جوانب را در خصوص ازدواج و همچنین در مورد خودمان و ویژگی های شخصیتی خودمان به خوبی بدانیم تا بتوانیم به درستی تصمیم بگیریم. اما آیا خود ما به اندازه کافی به این ویژگی ها مسلط هستیم؟

مشاوره ازدواج

اهمیت مشاوره ازدواج

مشاوره ازدواج

در طول زندگی ما تصمیم های بسیار کمی هستند که می توانند تمامی زندگی ما را تحت تاثیر قرار بدهند. ازدواج یکی از این تصمیم های بسیار مهمی است که می تواند مسیر زندگی ما را برای همیشه تغییر دهد. اما با وجود این میزان از اهمیت بدون توجه به مشاوره ازدواج و تمامی نکاتی که توسط مشاوران مطرح شده است، افراد بیشتر در پی آن هستند که مراسم ازدواجشان از هر جهت عالی باشد، اما به همان اندازه به دنبال این نیستند که ازدواجشان عالی باشد. با وجود اینکه ازدواج برای همه ما پیام آور شادی و خوشبختی است اما نباید فراموش کنیم که برای ما چالش ها و مسائل بسیار عمیقی را هم به همراه دارد.

در این شرایط نحوه کدیریت این چالش ها و نوع برخورد ما با این مسائل هستند که تعیین می کنند یک ازدواج موفق باشد یا پس از مدتی به نابودی برسد. اگر می خواهیم از اهیمت مشاوره ازدواج بگوییم همین بس که جدایی به این سادگی ها که گمان می کنیم نیست. چرا که تاثیر آن تا روز های پایانی عمر با ما خواهد بود. بنابراین بسیار مهم است که در شروع رابطه احتمال رسیدن به انتهایی مانند جدایی به حداقل برسد. با توجه به این موضوع که همه انسان ها دارای باور ها، عادت ها، رفتار ها و ویژگی های خوب و بد هستند، اگر به کمک راهنمایی ها و توصیه های یک مشاور ازدواج به ترک آنها نپردازیم با مشکلاتی زیادی رو به خواهیم شد.

چرا مشاوره قبل از ازدواج تشکیل خانواده بسیار مهم است؟

زمانی که به دنیا آمدیم خانواده خودمان را خودمان انتخاب نکردیم، ویژگی های مثبت یا منفی درون خانواده ما که بر روی ابعاد مختلف شخصیتی ما موثر بودند هرگز انتخاب خود ما نبودند. بلکه در حقیقت انتخاب پدر و مادر ما بودند. حالا ما خودمان قصد داریم خانواده ای تشکیل دهیم و پدر و مادری شویم که ویژگی های زندگی و خانواده ای که تشکیل می دهیم قرار است بخشی از هستی فرزندمان را شکل دهد.  

اگر ما همچنان با عادت های ناشایست خود و نکات منفی خودمان یک خانواده را شکل دهیم و این عادات ها و ویژگی های منفی را از بین نبریم نمی توانیم امید وار باشیم که فرزند ما از آنها در امان باشد. به همین دلیل باید به مشاوره قبل از ازد.اج برویم تا بتوانیم تمامی این موارد را از بین برده و آنها را با عادت ها و رفتار های مناسب تر جایگزین کنیم تا فرزند ما زندگی بهتری را تجربه کند.

برای اینکه بتوانیم زندگی شاداب تری برای فرزند خود به وجود آوریم و او نیز بتواند در جامعه شاداب تر و با طراوت بیشتری زندگی کند نیاز داریم که ازدواج موفقی را انجام دهیم. از طرفی چگونه می توانیم یک زندگی موفق را تشکیل دهیم در حالی که هنوز خودمان از اصول و قواعد مختلف این زندگی بیگانه هستیم؟ چگونه می توانیم در این امر به تنهایی و بدون مشاوره ازدواج موفق باشیم؟ آیا به کمال رسیده و اطلاعات کاملی در خصوص زندگی و روابط زناشویی داریم؟

آیا در حال حاضر برای تشکیل یک خانواده آماده هستید؟

برای اینکه بتوانید به پاسخ این سوال برسید و روشن تر و واضح تر پاسخی صادقانه به این سوال بدهید باید ابتدا به سوالاتی که در ادامه برای شما مطرح می کنیم با دقت و صداقت کامل بیاندیشید و در ذهن خودتان پاسخ دهید. از آنجایی که در این پرسش و پاسخ ها کسی شما را قضاوت نمی کند، حتما صادقانه و با تامل به این سوالات پاسخ دهید.

  • آیا یکی از آرزو های شما این است که ازدواجتان توام با رابطه ای پر دوام، سرشار از عشق و علاقه باشد؟
  • آیا پیش از این خودتان و یا شریک عاطفی تان رابطه ای شکست خورده را تجربه کرده اید؟
  • آیا نگران این هستید که آن تجربه تلخ قبلی برای تان تکرار شود و یا آیا از اینکه تجربه های تلخی که در زندگی اطرافیانتان افتاده است برای شما نیز رخ دهد می ترسید؟
  • آیا زمانی که با شریک عاطفی خود در خصوص روابط و احساساتتان صحبت می کنید از گفت و گو در خصوص مسائل مهمی مانند بچه دار شدن و غیره دوری می کنید؟
  • آیا با وجود حس شوری که در شما وجود دارد اما ترس از آینده و مشکلاتی که می تواند سر راهتان قرار بگیرد گاهی شما را به فکر فرو می برد؟
  • آیا از تفکر بر روی مسائل و مشکلاتی که می تواند در آینده برای شما رخ دهد می ترسید و با فکر کردن به آنها دچار استرس می شوید؟

بگذارید به شما کمک کنیم، اینکه پاسخ شما در برابر این سوالات چیست را می توانید با یک مشاوره ازدواج ارزیابی کنید و به این نتیجه برسید که در چه سطح از آمادگی برای رسیدن به مرحله ازدواج قرار دارید. اگر چه شروع یک رابطه می تواند برای شما و همسر اینده شما دارای احساس شور و هیجان باشد، اما فراموش نکنید هر دوی شما در خلوت خودتان و در درونی ترین نقاط وجودتان دغدغه هایی از این قبیل دارید. نگرانی هایی از آینده و همچنین ترس ها و استرس های مختلف.

در این شرایط ذهن شما دوست دارد که شما از پرداختن به آنها اجتناب کنید. با مشاوره ازدواج می توانید این فریب ذهنی را دور بزنید. چرا که اجتناب و دوری از این دغدغه ها می تواند منجر به این شود که شما با مشکلاتی رو به رو شوید که نگران کننده است. حتما گاهی به این فکر می کنید که اگر بعد از چند سال رابطه مسحکم و شیرین عاطفی تان به پر رنگی امروز نباشد چه می شود؟ اگر من یا اون تغییر کنیم و یا از دید یکدیگر بهترین نباشیم چه بلایی بر سرمان می آید؟ اگر مثل خیلی از رابطه ها چند سال دیگر همه چیز به طور کلی تغییر کند و هیچ علاقه ای بین ما وجود نداشته باشد چی؟

تمامی این دغدغه های دو طرفه است. تنها به شما تعلق ندارد. یک مشاوره ازدواج به شما کمک می کند با تمامی این دغدغه ها رو به رو شوید. نحوه صحیح برخورد با آنها را شناسایی کنید.بتوانید به این سوالات پاسخ دهید. بدانید که چه عواملی ممکن است رخ دهد و موجب بروز هر یک از این موارد شود. با شناسایی همه اینها می توانید با خیالی آسوده تر نسبت به رفع آنها اقدام کرده و هر یک را پشت سر بگذارید.

شما در همین شروع رابطه خودتان با چالش هایی رو به رو هستید، جفت و جور کردن مراسم ازدواج، فراهم کردن خانه و مسکن، داشتن یک کار مشخص با در آمد کافی برای تامین مخارج زندگی، همچنین مدیریت روابط بین خانواده ها و در نهایت مدیریت روابط خودتان با خانواده همسرتان و بسیاری از چالش های دیگری که در ابتدای زندگی دارید و هر یک می تواند برای شما استرس زا باشد. در اینجا کار مشاوره ازدواج چیست؟ اینکه به شما بگوید در صورت بروز هر یک از این دغدغه ها چگونه اولویت های روابط خود را تقسیم بندی کنید.

اینکه به شما بیاموزد که نباید به این راحتی های این مسائل روابط عاطفی احساسی شما را تحت تاثیر قرار دهد. مدیریت این استرس ها در عین حفظ رابطه اولیه و حفظ احساسات می تواند به شما کمک کند که شرایط بهتری را تجربه کنید. می تواند به شما کمک کند مسیر خود را با موفقیت بیشتری پشت سر بگذارید. با مشاوره ازدواج در این شرایط هر دو در کنار هم از این چالش ها عبور می کنید و وارد مرحله بعدی روابط خودتان می شوید.

مشاوره ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

حالا که بسیاری از این دغدغه ها را می دانیم به خوبی دریافته ایم که مشاوره ازدواج می تواند ما را راهنمایی کند که انتخاب های درستی داشته باشیم در صورت مواجهه با چالش های مختلفی که قطعا بر سر راه ما قرار خواهند گرفت. مشاورانی که در مرکز مشاوره قبل از ازدواج  آماده کمک رسانی به شما هستند علاوه بر این موضوع که به خاطر سال ها مطالعه و تجربه بر تمامی مسائل و مشکلاتی که می تواند در زندگی به وجود آید مسلط هستند و مهارت کافی را در شناخت مشکلات و راه های بر طرف کردن آن دارند، می توانند ابعادی را درون شما پیدا کنند که به چشم هر کسی نمی آید.

شما دارای ابعاد شخصیتی و یژگی های ذاتی و شخصیتی خاصی هستید که گاهی حتی خودتان هم به آنها پی نبرده و شاید هیچ یک از اطرافیان شما نیز به آن پی نبرده باشند. این اختلال ها توسط مشاوره ازدواج در مراکزمشاوره ازدواج در حین صحبت های اولیه و بررسی های اولیه شناسایی می شوند. گاهی حتی بدون آنکه خودتان متوجه شوید تنها با توصیه هایی که دریافت می کنید این موارد بر طرف شوند و در نهایت شما اصلا متوجه نشوید.

خوب مشخص است برای چنین تشخیص ها و ارائه راه های درست درمانی، مشاوره ازدواج توسط افرادی صورت می پذیرد که دارای تحصیلات تخصصی در این رابطه هستند و به شکلی دقیق بر روی تمامی اختلالات و بر روی تمامی جنبه های افراد مطالعه کرده اند. به همین دلیل است که به جرات و با استناد به آمار تحقیقات به شما می گوییم تنها عاملی که می تواند موجب شود میزان طلاق و یا ازدواج های بی فرجام و نا کام تا میزان 50 درصد بتواند کم شود و میزان موفقیت تا 50 درصد افزایش پیدا کند مراجعه به مرکز مشاوره قبل از ازدواج و گرفتن مشاوره ازدواج است.

فراموش نکنید در شروع رابطه بسیاری از افراد برای دلسوزی و با توجه به تجربه های خود به سمت شما می آیند تا شما را راهنمایی کنند. اما فراموش نکنید که رابطه های قبلی یا فعلی هر یک از این افراد، تجربه های و برداشت ها و باور های هر یک از این افراد معطوف می شود به یک دیدگاه خاص غیر مطالعاتی. بنابراین نمی توانند منابع مرجعی برای شما باشند. شما باید برای رسیدن به بهترین مشاوره ها به سراغ یک مرکز مشاوره ازدواج بروید. باید از افرادی که در این زمینه و در همه ابعاد این موضوع تحقیق و مطالعه کرده اند راه کار بخواهید.

در زمانی که شما وارد دوره مشاوره قبل از ازدواج می شوید، به دلیل سوالات مطرح شده و مباحث به وجود آمده برخی از سوالاتی را در خصوص ازدواج مطرح می کنید که تا کنون فکر می کردید این سوالات تا ابد قرار است در ذهن شما باقی بماند. به خصوص سوالاتی در خصوص حوزه های جنسی که از سوالات بسیار مهم محسوب می شود. اما شما به صورت عادی به غیر از حضور در یک مرکز مشاوره ازدواج نمی توانید آن را در جایی و با کسی در میان بگذارید. با وجود اهمیت بالای این سوالات و این نگرانی ها اغلب افراد به دلیلی عذم مراجعه به مرکز مشاوره قبل از ازدواج همیشه سوالاتشان بی پاسخ می ماند و در نهایت از همین نقطه هم در زندگی دچار آسیب هایی می شوند که بعضا غیر قابل جبران است.

حالا به خوبی می دانید که مزایای گرفتن مشاوره ازدواج در چیست و از اهمیت این موضوع به خوبی آگاه هستید. به همین دلیلی می توانید هم اکنون از طریق شماره های مندرج در این وب سایت با مشاوران و کارشناسان ما تماس حاصل نمایید..

به مشاوره نیاز داری؟

فرم زیر رو تکمیل کن

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://drmaazinezhad.com/?p=8622

سوالی دارید؟ از ما بپرسید، در اسرع وقت با شما تماس می گیریم.

سایت دکتر مهوش معاذی نژاد

دکتر مهوش معاذی‌نژاد