سبد خرید 0
مشاوره خانواده

آچه در این صفحه با هم مرور خواهیم کرد:

فهرست مطالب

مشاور خانواده

مشاور خانواده

مشاور خانواده

مشاور خانواده چه نقشی در زندگی خانوادگی ما دارد؟ چرا باید از مشاوره های یک مشاور حوزه خانواده استفاده کنیم؟ همان طور که میدانید از مهم ترین سیستم های یک جامعه می توانیم به سیستم خانواده اشاره کنیم. سیستم خانواده اگر به درستی و موفقیت پیش برود می تواند جامعه ای موفق را برای ما رقم بزند. خانواده بر پایه ازدواجی شکل می گیرد که بین دو جنس مکمل اتفاق می افتد. چرا از وازه جنس مخالف استفاده نکردیم؟ در ادامه مطلب متوجه می شوید که خانم ها و آقایان جنس های مکمل هم هستند و باید در کنار هم قرار بگیرند تا بتوانند سازنده باشند. اما کلمه مخالف از این جهت استفاده می شود که گاهی برخی از عادت های غریزی این دو نفر می تواند در مسیر مخالف یکدیگر قرار گرفته باشد.

زمانی که خانواده شکل می گیرد مهم ترین مسئله ای که مورد توجه قرار دارد حفظ و تداوم این پیوند به بهترین شکل می باشد. خانواده به عنوان یک واحد اجتماعی و در حقیقت اولین جامعه ای که فرزند به دنیا آمده تجربه می کند نقش بسیار مهمی در ساخت جامعه کشوری و جهانی دارد. اهمین مشاور خانواده زمانی بر همه هویدا می شود که بدانیم کانون رشد و تکامل یک جامعه همین نقطه شروع یعنی خانواده می باشد. همان طور که درون یک جامعه بزرگ بستر ها برای رشد و فروپاشی وجود دارند، درون یک خانواده هم این بستر ها وجود دارند. که می تواند موجب شوند تمامی اعضای خانواده به سمت رشد و تکامل حرکت کنند و یا به سمت فروپاشی بروند. چطور می توانیم یک خانواده را به سمت رشد و شکوفایی پیش ببریم؟ مسلما با استفاده از مشاوره های تخصصی و دلسوزانه یک مشاوره خانواده که در این زمینه تجربه، تخصص و مهارت کافی را دارد.

مشاور خانواده

اهمیت خانواده سالم

مشاور خانواده

اهمیت یک خانواده سالم در این همن نقطه بر همه مشخص می شود که آنها می توانند با توجه به توانایی ها و ظرفیت هایی که دارند و یا در درون خود به وجود آورده اند می توانند در مورد مسائل مشترک تصمیم گیری کنند. تصمیماتی که نقش مهمی در مسیر آینده خانواده دارد و اگر از راهنمایی های یک مشاور خانواده دور باشد می تواند تبعات جدی و بسیاری را در پی داشته باشد.

زمانی که یک فرد به دلیل ایجاد مشکلاتی در محیط اجتماعی به روانکاو های اجتماعی مراجعه می کند تمامی مشکلات آن فرد را در درون خانواده جست و جو می کنند. در این شرایط گاهی روانکار آن فرد را به مشاور خانواده معرفی می کند و مشاور نیز به صورت گروهی شروع به مشاوره می کند تا با تحلیل های روابط بین فردی تشخیص دهد که وضعیت خانواده در چه شرایطی وجود دارد. بنابراین این خانواده شما است که نقش مهمی در آینده فرزند شما و آینده کشور شما دارد.

چه زمانی باید از مشاور خانواده استفاده کرد؟

بسیاری از افراد این سوال را مطرح می کنند. چرا که گاهی اقدام به دریافت مشاوره ها می تواند زمانی رخ دهد که کار از کار گذشته است. بسیاری از مشکلات موجود در جامعه به قدری با مشکلات خانواده پیوند دارد و بهم پیوسته است که برای ریشه یابی و برای درمان آن باید یک روانشان حوزه خانواده ورود کند و این موارد را به صورت خانوادگی مورد مطالعه و ریشه یابی قرار دهد. به این دلیل که تمامی این موارد می تواند ریشه در خانواده داشته باشد.

ساختار یک خانواده مهم ترین عامل در شکل گیری ساختار شخصیت اعضای آن خانواده می باشد. به همین دلیل باید برای هر ریشه یابی به سراغ خانواده و مطالعه بر روی خانواده برویم. اما چه زمانی باید برای دریافت مشاوره اقدام کنیم. بیشتر اوقات زمانی که اتفاقی رخ می دهد و تمامی اعضای خانواده را تحت تاثیر قرار می دهد بهترین زمان برای دریافت مشاوره می باشد. برای مثال در زمان فوت یکی از اعضای خانواده یا یک شکست مالی بزرگ برای خانواده.

همچنین تنش ها و بحث های مختلف بین اعضای خانواده تا حدودی امری طبیعی می باشد. این تنش ها و بحث ها می تواند بین والدین با فرزندان رخ دهد. می تواند هم تنشی بین والدین باشد و یا بین فرزندان با یکدیگر باشد. یک خانواده سالم باید در پی آن باشد که این تنش ها را از بین ببرد. اما از بین بردن این تنش ها مستلزم آشنایی با مهارت و تکنیک های مهم روانشانی خانواده می باشد.

زمانی که تنش های به وجود آمده موجب می شود پیدا کردن راه حل های رفع آن سخت باشد و یا پیچیده باشد، یا اگر سرپرست و یا والدین خود درگیر این تنش ها هستند و نمی توانند به راحتی تمرکز کنند و برای رفع این تنش ها اقدام کنند بهترین زمان برای رفتن به سراغ مشاور خانواده می باشد. در نظر داشته باشید که وظیفه روانشناسان و مشاوران حوزه خانواده بسیار گسترده می باشد.

 اما آیا می توانیم برای دریافت مشاوره های مورد نیاز به هرکسی اطمینان کنیم؟ زمانی که ما در تهران زندگی می کنیم باید به دنبال بهترین مشاوره خانواده در تهران باشیم تا علاوه بر طی مسافت کمتر بتوانیم بهترین مشاوره ها را نیز دریافت نماییم.

مشاور خانواده

حیطه وظایف مشاوره خانواده

در این بخش قصد داریم تمامی حیطه هایی که مشاوه خانواده می تواند در هر یک از آنها به ما کمک کند را به شما معرفی کرده و هر یک را به صورت مختصر توضیح دهیم. این گستره فعالیت مشاور های حوزه خانواده عبارت اند از:

مشاوره ازدواج : این اولین قدم در شکل گیری یک خانواده است. اگر خانه از پایبست ویران باشد دیگر نمی توان به راحتی مشکلات را حل کرد. به همین دلیل برای بالا بردن میزان موفقیت یک خانواده باید در همان نقطه اولیه همه چیز را مورد بررسی قرار دهیم و بهترین آغاز را داشته باشیم. در حقیقت یک آغاز خوب یعنی داشتن یک زیر ساخت بسیار خوب برای رشد یک خانواده موفق.  بنابراین لازم است که در این نقطه حتما به سراغ یک مشاور خانواده بروید.

خانواده درمانی: زمانی که خانواده شکل گرفت باید این نکته را در نظر داشته باشیم که حتی در صورت داشتن زیر بنای خوب خطرات همچنان خانواده را مورد تهدید قرار می دهند. خانواده درمانی در مرحله دوم قرار دارد و موجب سلامت عملکرد خانواده می شود.

زوج درمانی: یکی از نمونه های بارز یک زندگی موفق این است که زوج ها با همه نواقصی که دارند پا به پای هم با یکدیگر و د یک مسیر مشترک رشد کنند. مشاور خانواده در حوزه زوج درمانی به ما کمک می کند که علاوه بر شناسایی نقاط ضعف و نقص ها بتوانیم مکمل های خوبی برای هم باشیم تا بتوانیم شرایط را برای رشد بهتر خانواده فراهم کرده و اعضای خانواده را به سمت کمال حرکت دهیم.

سکس درمانی: یکی دیگر از مهم ترین مسائلی که مشاور خانواده می تواند در آن به خوبی ما را کمک کرده و راهنمایی کند مسئله روابط جنسی می باشد. روابطی که در حقیقت می تواند هم موجب تحکیم پایه های خانواده شود و هم می تواند موجب فروپاشی شود به همین دلیل باید حتما این مسئله را مورد توجه قرار دهید که باید از مشاوره های یک مشاور خوب در ابتدای بروز هر نوع اختلالی در این رابطه رجوع کنید.

بررسی خیانت های زناشویی : اگر زوجی در شروع رابطه بدون مشاوره صحیح ازدواج کرده باشند و نتوانسته باشند عملکرد خوبی در ساختار خانوادگی داشته باشند و یا در بحث روابط جنسی نتوانند به خوبی عمل کنند احتمال خیانت های زناشویی افزایش پیدا می کند که می تواند منجر به فروپاشی بنیان خانواده شود. به همین دلیل باید تمامی موارد را مورد توجه قرار داد و برای آنکه تمامی مراحل را به درستی طی کرد به سراغ بهترین مشاور خانواده در تهران و یا محل زندگی خودتان رجوع کنید.

مشاوره در حوزه روانشانسی کودکان و نوجوانان و همچنین ترتبیت فرزند: گاهی زوجین از تمامی مراحل بالا به سلامت عبور می کنند. فرزند دار می شوند. اما در این نقطه با هم دچار مشکلات بزرگی می شوند. مشکلاتی که بر سر نحوه و چگونگی ترتبیت فرزند آغاز می شود. گاهی پدر میخواهد تنبیه کند و مادر نمی گذارد. گاهی بر عکس می شود.

در برخی مواقع نیز زمانی که فرزندان به سنین نوجوانی می رسند تازه مشکلات آغاز می شود. چرا که حالا باید پدر و مارد توانایی شناسایی حالات روانی و طبیعی نوجوان خود را به خوبی داشته باشند. بتوانند علاوه بر درک حالات روحی و تغییراتی که دارند آنها را به درستی هدایت کنند. در این شرایط نقش یک مشاور خانواده بسیار مهم است. یک مشاور خانواده با شناسایی تمامی این موارد می تواند به شما در ترتبیت فرزندتان نیز کمک کند. همچنین می تواند موجب بهبود روابط شما با فرزند و یا فرزندانتان شود.

نتیجه گیری

با توجه به تحقیقات انجام شده در حوزه خانواده در هر خانواده سه اصل مهم و ضروری وجود دارد. این سه اصل عبارت اند از:

  1. دل گرمی دادن
  2. ارتباط موثر
  3. توانایی حل مسائل درون خانوادگی

اگر در یک خانواده بتوانید این سه اصل را به کمک یک مشاور خانواده به بهترین شکل انجام دهید می توانید به استحکام پایه های خانواده خود در آینده بسیار امید وار باشید و از هر چیزی که می تواند زندگی خانوادگی شما را به سمت نابودی برساند در امان باشید.

به مشاوره نیاز داری؟

فرم زیر رو تکمیل کن

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
ارسال به ایمیل
https://drmaazinezhad.com/?p=8611

سوالی دارید؟ از ما بپرسید، در اسرع وقت با شما تماس می گیریم.

سایت دکتر مهوش معاذی نژاد

دکتر مهوش معاذی‌نژاد