نیمه پر لیوان در ایام ورود کرونا

نیمه پر لیوان در ایام ورود ویروس کرونا

علی رغم تمام تلخی های ورود ویروس کرونا به درون مردم و با تمام دشواری ها و سختی هایش که به اندازه کافی در این مورد بحث و گفتگو شده است، خیلی از ویژگی های مثبت این جریان را نباید دور از ذهن نگاه داشت.

جهان بینی بهتر با ورود ویروس کرونا

در فضای مجازی و رسانه‌ای هر کس اعم از روانشناسان، پزشکان ، هنرمندان، معلمان و بلاخره از هر قشری برای آنکه روزهای سختِ در خانه ماندن برای مردم آسان‌تر شود کاری کرد و کمکی کرد.

یکی برای سرگرم کردن بچه‌ها در خانه داستان گفت و دیگری ورزش‌ها و بازی‌های خانگی طراحی و پیشنهاد کرد.

یکی سعی کرد دل مردم را شاد کند و بسیاری کوشیدند تا در فضای مجازی راه ‌و رسم در امان ماندن از بیماری کرونا را به مردم بیاموزند.

یکی سعی کرد استرس مردم را با سخنانش کاهش دهد و دیگری با هنرش سعی کرد از طریق آواز، موسیقی و شعر لحظات زیبایی برای مردم بیافریند.

برخی بانک ها نیز در دریافت اقساط وام ها ، تسهیلات بیشتری ایجاد کردند. در این جریانات مردم یک بار دیگر اتحاد همدلی و همبستگی را تجربه کردند و تصاویر زیبایی از خود به یادگار نهادند که قطعا در سال های آتی این تصاویر در اذهان مردم ماندگارتر خواهد شد.

بسیاری از دوستان و فامیل گروه های دوستانه در فضاهای مجازی تشکیل دادند و روابط نزدیک تر و صمیمی تری را با هم تجربه کردند به گونه ای که شاید اگر این اتفاق نمی افتاد سالی یکبار همدیگر را نمی دیدند اما با این شرایط خیلی بیشتر به هم نزدیک شدند و تقریبا روزانه از احوال یکدیگر خبردار شدند.

دکتر مهوش معاذی نژاد- مشاور و روانشناس
دکتر مهوش معاذی نژاد- مشاور و روانشناس

 

تاثیری که ویروس کرونا در میان روابط انسانی گذاشت

بسیاری از افراد که «خانواده» همواره در نظرشان بااهمیت و مقدّس بوده است، در این روزها با ماندن در خانه طعم شیرین زندگی در کنار هم و زیر یک سقف را بهتر و بیشتر از گذشته احساس کردند و تجربه تازه‌ای از زندگی خانوادگی به‌دست آوردند.

بسیاری از دوستان و فامیل گروه های دوستانه در فضاهای مجازی تشکیل دادند و روابط نزدیک تر و صمیمی تری را با هم تجربه کردند به گونه ای که شاید اگر این اتفاق نمی افتاد سالی یکبار همدیگر را نمی دیدند اما با این شرایط خیلی بیشتر به هم نزدیک شدند و تقریبا روزانه از احوال یکدیگر خبردار شدند.

بار دیگر شاهد ازخودگذشتگی بسیاری از پزشکان و پرستاران متعهد و مسئول بودیم که در خط مقدم هستند و فداکاری بسیار بزرگی از خودشان نشان می دهند و با همه توان در صحنه هستند، افرادی که روزها و شب‌ها با استراحت کم و با تلاش زیاد به طور مداوم به کار خود ادامه می دهند.

به دلیل آنکه بسیاری از کسب‌وکارها تعطیل شدند بود، بسیاری از صاحبان مغازه‌ها و منازل، اجاره‌ها را به مستأجران بخشیدند و اعلام کردند تا وقتی‌که شرایط غیرعادی برقرار باشد اجاره‌ای دریافت نخواهند کرد.

بسیاری از مردم مرفه تر و همچنین هزاران مؤسسه خیریه سعی کردند با کمک مالی به مردمی که درآمدهای خود را از دست داده بودند کمک کنند.

تأثیری که ویروس کرونا بر روی زندگی پر مشغله افراد گذاشت

بسیاری از افراد که مدت ها بود درگیر کار شده بودند و فرصتی برای استراحت نداشتند دچار توفیق اجباری شدند و پس از مدتها استراحت را تجربه کردند.

خیلی ها مدت ها بود که کارهای عقب افتاده زیادی داشتند و فرصت نمی کردند به آنها بپردازند.

این دوران باعث شد این امور عقب افتاده بازگشایی شوند و زمان بیشتری به آنها اختصاص داده شود تا اینکه تکمیل شوند و در واقع بار سنگینی از دوش بسیاری از افراد کوشا و ساعی برداشته خواهد شد.

اهمیت استفاده از دنیای مجازی به روش صحیح (همانند برگزاری کلاس های آموزشی، کارگاهها و وبینارها) و کسب و کار آنلاین بیش از پیش بر مردم آشکار شد.

تأثیر ویروس کرونا بر روی خویشتن خویش

همچنین یکی از مهم ترین جنبه های این اتفاق هولناک، برقراری ارتباط نزدیک تر و صمیمانه تر مردم با خالق و آفریننده خودشان بود و اغلب افراد دریافتند گاهی اوقات حتی علم از حل مشکلات باز می ماند اما درهای رحمت و لطف الهی همیشه به روی بندگانش باز است و همیشه یاد او آرام بخش دل هاست.

بسیاری از افراد بینش عمیق تری نسبت به زندگی به دست آوردند و فهمیدند که گاهی اوقات تسلیم حکمت الهی شدن و خود را به دستان پرمهر الهی سپردن چه آرامش و شهامتی به افراد می بخشد و اینکه مرگ خیلی هم از ما دور نیست و هرلحظه و هرثانیه نباید این واقعیت مهم را از یاد ببریم و همیشه به گونه ای زندگی کنیم که هنگام ملاقات با فرشته مرگ یک زندگی معنادار و ارزشمند را خلق کرده باشیم و از لحظه به لحظه این زندگی به بهترین وجه ممکن استفاده کرده باشیم.

انشالا به پشتوانه ایمان وتخصص بالای پزشکان کشورمان؛ به پشتوانه اراده و تلاش پرستاران و کادر بیمارستان؛ ایثار و همدلی و همکاری مردم برای ماندن در خانه و کمک به افراد بی بضاعت از این دوران دشوار با حداقل تلفات و با کوتاه‌ترین زمان ممکن عبور خواهیم کرد.

∴ دکتر مهوش معاذی نژاد ∴    

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ψ دکتر مهوش معاذی نژاد ψ

مشاور – روانشناس

مشاوره پیش از ازدواج –  زوج درمانگر

دکترای تخصصی مشاوره خانواده

فوق لیسانس مشاوره خانواده

مدرس دانشگاه – مشاور روانشناس برنامه تلوزیونی – مشاور برنامه رادیویی

برگزارکننده بیش از صدها کارگاه در زمینه زوج درمانی، مشاوره پیش از ازدواج، رشد شخصی و تحول فردی 

نویسنده کتاب و مقلات علمی – عضو سازمان نظام روانشناسی – عضو باشگاه پژوهشگران و نخبگان

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

انجام خدمات مشاوره ای بصورت آنلاین و تلفنی

برای تعیین وقت مشاوره بصورت تلفنی یا تصویری
یا برای شرکت در دوره های آموزشی دکتر معاذی نژاد با شماره زیر تماس بگیرید

09332636259

این مقاله را به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید.

خیلی خوشحال هستم که شما رو اینجا می بینم. امیدوارم در سایت بهتون خوش بگذره.