کارگاه زوج درمانی با اکت

زوج درمانی با روش اکت

کارگاه زوج درمانی بر مبنای درمان مبتنی بر پذیرش و تعهد( اکت)

مدرس: دکتر مهوش معاذی نژاد

درمان مبتنی بر تعهد و پذیرش یا به اختصار ACT مخلوطی از 4 رویکرد توجه آگاهی ، پذیرش ، تعهد و تغییر رفتار است و هدف کلی آن در نهایت رسیدن به انعطاف پذیری روانی است به گونه ای که نیاز به حذف یا از بین بردن احساس بد نباشد، بلکه به رغم وجود این احساس فرد به سوی رفتار مبتنی بر ارزش اندیشیده حرکت کند . این روش توسط استیون هیز (Steven C. Hayes)در سال 1982 معرفی شد , و جزو درمانهای موج سوم رفتاردرمانی محسوب می شود. دو مبنای فلسفی اکت ، بافت گرایی عملکردی (functional contextual ism ) و نظریه چارچوب رابطه ای relational frame theory است که ریشه آنها در فلسفه رفتارشناسی رادیکال اسکینر (B. F. Skinner’s) است .

هدف از برگزاری کارگاه زوج درمانی بر مبنای اکت

هدف از کارگاه زوج درمانی با روش اکت این است که زوجین ابتد با چرخه تعاملات معیوب در رابطه خود آشنا می شوند. آنها در طی این فرایند متوجه می شوند که  چه عواملی  باعث میشود که آنها روابطشان آنگونه که میخواهند نباشد. بنابراین  چرخه تعاملات معیوب بین رابطه‌ خود را کشف می کنند.

آنها متوجه می شوند مکانیسم های دفاعی که از کودکی آموخته آمد  باعث می شود رابطه آنها به جای بهترشدن معمولا بدتر می شود.

به عنوان مثال اجتناب می‌کنند از گفتگوی سالم به جای این که زمانی را به خود اختصاص دهند و درباره مسائل خود صحبت کنند و مسئله را حل کنند قهر می‌کنند، از یکدیگر دوری می‌کنند یا پرخاشگری و روش های ناسالم دیگر را به کار می گیرند .

تکنیک های بکارگیری در کارگاه زوج درمانی با روش اکت

در روش زوج درمانی بر مبنای اکت مکانیزم های اشتباه در رابطه شناسایی می شود و سپس ارزش‌های مشترک زوجین(خواسته های عمیق قلبی مربوط به زندگی مشترک) مشخص خواهد شد.

سپس از  تکنیک ناامیدی خلاق یا سازنده استفاده خواهد شد. به این صورت که درمانگر از آنها خواهد پرسید:

آیا  روش هایی که تا حالا به کار برده اید مشکلاتتان را حل کرده؟!

آیا واقعاً درمان شده یا اینکه نه تنها مشکلات حل نشده اند بلکه رابطه حتی بدتر شده است؟!

پس کاری می‌کنیم زوجین خود به این نتیجه برسند که این روشی که در رابطه خود در پیش گرفته اند آنها را فقط و فقط  از رابطه صمیمانه و ارزش‌های مشترک شان دورتر و دورتر می کند.

تکنیک های عملی و شش ضلعی درمان اکت

پس از شناسایی ریشه مشکل نوبت به استفاده عملی از تکنیک ها و شش ضلعی درمان اکت است.

در این مرحله زوجین اختلافات و افکار و احساسات ناخوشایند موجود در رابطه  را می پذیرند و قبول می کنند هر رابطه ای ناخوشایندی ها و درد های خاص خودش را دارد. و هر زوجی مخصوصاً در ابتدای رابطه خود تعارضات، افکار و عواطف ناخوشایند  را تجربه خواهند کرد اما مهم آن است که شخصیت همدیگر را بپذیرند افکارشان را جدی نگیرند و آنها را فقط نظاره کنند.

در مرحله بعد با استفاده از استعاره هایی که در درمان اکت وجود دارد آنها را به سمت حل مسائل زوجی به روش سازنده و از طریق اقدام موثر هدایت می کنیم، یعنی پس از استفاده از استعاره ها و یادگیری تکنیک ها زوجین یاد می گیرند  آنچه که در ذهن و فکر آنها  میگذرد مهم نیست و حتما نباید بر مبنای افکار و احساساتشان عمل کنند بلکه قبل از هر گونه اقدامی از خود بپرسند آیا این عمل به صمیمیت بیشتر و رابطه نزدیکتر منجر می شود یا برعکس؟

اگر آن افکار و احساسات و رفتارها باعث می شود به رابطه تون که به ارزش های مشترک تان نزدیک تر شوید بر طبق آن عمل کنید اما اگر باعث می شود  رفتار بدی از خود نشون دهید و رابطه شما بدتر می شود بهترین کار آن است که  به آن افکار  توجه نکنید و در عوض فقط کاری را انجام دهید که رابطه شما را بهتر می کند علیرغم افکارمنفی که در ذهن دارید عمل موثر را انجام دهید یعنی کاری که عشق و صمیمیت را بین شما بیشتر می کند .

جهت مشاهده ویدئوهای آموزشی بیشتر ما را در کانال آپارات و یوتیوب دنبال کنید

[mks_button size=”large” title=”کانال آپارات” style=”squared” url=”https://www.aparat.com/drmaazinezhad” target=”_self” bg_color=”#0021c6″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=”” nofollow=”0″]

[mks_button size=”large” title=”کانال یوتیوب” style=”squared” url=”https://www.youtube.com/channel/UCCWUVB-l-aNRU5ZhCqVcT9g/videos” target=”_self” bg_color=”#0021c6″ txt_color=”#FFFFFF” icon=”” icon_type=”” nofollow=”0″]

 

هدف نهایی زوج درمانی بر مبنای اکت

هدف نهایی درمان اکت این است که زوجین به انعطاف‌پذیری روانشناسی نزدیک تر شوند به این ترتیب که ذهن آگاه تر شوند. ارزش‌های زوجی خویش را بشناسند شخصیت همدیگر را با تمام خوبی ها و بدی هاش بپذیرند و خود را از افکار منفی و ناخوشایند جدا کنند تا از نظر روانی انعطاف پذیر تر شوند و در نهایت عملی که موثر است و عشق و صمیمیت را در میان آنها بیشتر میکند انجام دهند.

کارگاه زوج درمانی با اکت| دکتر مهوش معاذی نژاد
کارگاه زوج درمانی با اکت| دکتر مهوش معاذی نژاد

ـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

ψ دکتر مهوش معاذی نژاد ψ

مشاور – روانشناس

مشاوره پیش از ازدواج –  زوج درمانگر

دکترای تخصصی مشاوره خانواده

فوق لیسانس مشاوره خانواده

مدرس دانشگاه – مشاور روانشناس برنامه تلوزیونی – مشاور برنامه رادیویی

برگزارکننده بیش از صدها کارگاه در زمینه زوج درمانی، مشاوره پیش از ازدواج، رشد شخصی و تحول فردی 

نویسنده کتاب و مقلات علمی – عضو سازمان نظام روانشناسی – عضو باشگاه پژوهشگران و نخبگان

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ

انجام خدمات مشاوره ای بصورت آنلاین و تلفنی

برای تعیین وقت مشاوره بصورت تلفنی یا تصویری
یا برای شرکت در دوره های آموزشی دکتر معاذی نژادبا شماره زیر تماس بگیرید

09332636259

کارگاه زوج درمانی با ایماگوتراپی

برگزاری کارگاه آموزشی نشاط در خانواده

این مقاله را به اشتراک بگذارید.

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در google
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در pinterest
اشتراک گذاری در print
اشتراک گذاری در email

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خوش آمدید.

خیلی خوشحال هستم که شما رو اینجا می بینم. امیدوارم در سایت بهتون خوش بگذره.